מאמרים

עלייה במסת שריר וירידה באחוז שומן – אפשרי?

By 17/08/2022 No Comments

זה כנראה החלום הרטוב של רוב הגברים שמתחילים להתאמן, ואפילו של חלק מהנשים – להוריד אחוזי שומן ולהעלות מסת שריר בו זמנית. האם זה אפשרי? ואם כן, איך עושים את זה?

אז החדשות הטובות הן שזה אפשרי, אבל החדשות הרעות הן שהמשימה לא תמיד תהיה קלה.

יש שלושה סוגים של אנשים שיכולים (יחסית בקלות) להעלות מסת שריר ולהוריד אחוזי שומן ביחד:

1. מתאמנים מתחילים ובעלי עודף משקל – אנשים שמתחילים להתאמן כאשר הם בעודף משקל, יכולים יחסית בקלות לעלות במסת השריר ולרדת באחוז שומן בו זמנית, כאשר הם מבצעים אימוני כח (אימוני התנגדות) טובים, ויחד עם זה נמצאים בגרעון קלורי כדי לרדת במשקל עם הזמן.

בנוסף לכך, טוב לוודא שאוכלים מספיק חלבון כדי שיהיה לשרירים ממה להיבנות לאחר שאנחנו מתאמנים קשה בחדר הכושר או בבית.

2. חבר'ה שחוזרים להתאמן אחרי הפסקה ארוכה – התאמנתם, התמדתם, עליתם במסת השריר וראיתם תוצאות יפות, והחיים הביאו לכך שהפסקתם להתאמן למשך כמה חודשים (או שנים)? אולי טסתם לתקופה ארוכה לחו"ל, או שעברתם פציעה שהשביתה אתכם או שסתם לא הצלחתם למצוא לזה זמן.. אחרי כמה שבועות כשמפסיקים להתאמן מסת השריר מתחילה לרדת, אבל יש את העניין שקוראים לו "זיכרון שריר", והכוונה היא לכך שהשרירים "זוכרים" את האימונים שעשינו להם בעבר, וכשחוזרים להתאמן מסת השריר עולה בקצב גבוה הרבה יותר ממה שלקח לנו לבנות אותה בהתחלה.

גם כאן עם תזונה טובה ואימונים נוכל לעלות במסה ולרדת בשומן באותו זמן.

3. מתאמנים שלוקחים חומרים אסורים – כן, אותם גברים "ענקיים" שלפעמים רואים בחדר הכושר או בתחרויות פיתוח גוף במקרים רבים לוקחים חומרים משפרי ביצועים כמו סטרואידים אנאבוליים, מה שעוזר לגוף לפתח מסת שריר בקצב מהיר פי כמה מאשר בצורה טבעית ללא חומרים אסורים (אל תדאגו, לא מדובר באבקת חלבון או קריאטין..).

חומרים אלו ואחרים עושים את המשימה של עלייה במסת השריר וירידה באחוזי השומן לקלה יותר מצד אחד, אבל מצד שני חושפת אותנו לבעיות בריאותיות שונות, ובין היתר בעיות לב וכלי דם.


אם אתם לא נמנים עם 3 הקבוצות שלמעלה, זה עדיין לא מקרה אבוד. אתם עדיין יכולים ברוב המקרים להוריד אחוזי שומן ולהעלות מסת שריר, אך זה פשוט יהיה קשה יותר. הדבר ידרוש מכם להיות מדויקים יותר בתזונה, להיות על מאזן קלורי נייטרלי או שלילי קטן, ולוודא שאתם מתקדמים באימונים שלכם עם הזמן.

בדרך כלל לאנשים שלא בעלי אחוז שומן גבוה יהיה עדיף להתמקד בהתחלה בעלייה במסת השריר, ואחר כך כשבונים מסת שריר בקצב טוב, לעבור לחיטוב והורדת אחוזי שומן. ההמתנה משתלמת 🙂