מאמרים

עדיף משקל גוף או משקולות?

By 24/02/2019 No Comments

אימוני משקל גוף או משקולות?

 

מדי פעם חוזרות השאלות לגבי אימוני משקל גוף, calisthenics / street workout,
כמו "האם אפשר להעלות מסת שריר גם באימונים בחוץ?" או "מה עדיף, חדר כושר או אימוני משקל גוף?"

נתחיל בזה שלשרירים שלנו לא חשוב אם הם מתאמצים בגלל משקולת, משקל הגוף שלנו, או תינוק. השרירים יתחזקו ויגדלו בהתאם לפוטנציאל שלהם כל עוד אנחנו נעמיס עליהם יותר ויותר לאורך זמן.

את רוב התרגילים בחדר הכושר אפשר "לחקות" בעזרת עומס דומה על השרירים כשמתאמנים כנגד משקל הגוף. לדוגמה התרגיל "בנץ' פרס" (לחיצת חזה במוט) שאני מדגים בתמונה העליונה מתמקד באותם שרירים כמו התרגיל "שכיבות סמיכה" בתמונה התחתונה.

כאשר העומס המופעל על השרירים נהיה קל מדי, יש צורך להגביר אותו כדי להמשיך להתחזק ולפתח מסת שריר נוספת. בחדר הכושר ניתן להגביר את העומס על ידי הוספת משקל, ובאימוני משקל גוף אפשר גם להגביר את העומס על ידי הוספת משקל חיצוני (כמו לבישת ווסט) או שינוי הוריאציה של התרגיל.

הגברת העומס על השרירים בעזרת הוספת משקל היא לא הדרך היחידה להגדלת מסת השריר, אפשר גם להמשיך להעלות מסת שריר בעזרת הוספת חזרות או סטים, עד גבול מסוים.

ישנם תרגילים בחדר הכושר אותם קשה יותר לבצע ללא משקולות כדי להגיע לרמת עומס מספקת. בתרגיל כמו דדליפט, שעובד על שרירים רבים וביניהם הישבן, הירך האחורית והגב התחתון, ניתן להגיע אחרי תקופת אימונים לא ארוכה למשקלי עבודה גדולים אותם יהיה בעייתי יותר לחקות בחוץ ללא המשקולות של חדר הכושר.

אז לסיכום

כן, אפשר בהחלט לפתח שרירים גם כשמתאמנים כנגד משקל הגוף. כמו בחדר הכושר, גם כאן צריך להתקדם עם הזמן ולהגביר את העומס על השרירים, וכמובן לאכול ולישון טוב בין האימונים.
לחדר הכושר יש יתרונות מסוימים (כמו מעקב מדויק יותר אחרי משקלי העבודה) ולאימוני משקל גוף יתרונות אחרים (כמו האפשרות להתאמן מתי ואיפה שרוצים), לכן אין סיבה שלא לשלב אותם וליהנות משני העולמות 😉