מאמרים

אוכלים רק בריא אבל עדיין לא יורדים במשקל?

By 02/08/2018 No Comments
אולי זה חוסר ידיעה, ואולי חוסר הרצון לדעת, אבל אנשים לפעמים מבינים לא נכון את המונחים "בריא / טבעי / ללא תוספת סוכר" וחושבים שכל מוצר עם המילים האלה נטול קלוריות ויביא אותם לתוצאה המיוחלת של ירידה במשקל.

למה אני מתכוון?

לדוגמא מיצי פירות סחוטים כמו תפוזים – "הרי זה טבעי 100% תפוזים ויש בזה ויטמין סי". זה נכון, אבל מה לגבי כמות הפחמימות שיש במיץ? הסוכר הטבעי של הפרי גם הוא בעל השפעה רעה בכמויות גדולות, ובנוסף אחרי הסחיטה הפרי מאבד את הסיבים התזונתיים שלו. בכוס מיץ תפוזים יש בערך 110 קלוריות, דבר שצריך לקחת בחשבון כשמנסים לרדת במשקל, וגם ויטמין סי יש בשפע בגמבה ובעגבניה.
"ללא תוספת סוכר" זה כבר טוב, אבל מה בכל זאת יש שם? מסתבר שלסילאן, עם כל המתיקות של התמרים, עדיין מוסיפים סוכר (כנראה בשביל להוזיל את הייצור שלו). יש גם סילאן בלי תוספת סוכר, שזה עדיף מהסילאן הרגיל, אבל עדיין הוא מלא בקלוריות מהסוכר של הפרי.

ויש כמובן גם את השייקים עתירי הקלוריות שמכינים בחוץ.. תות ובננה וגרנולה ושקדים ואגוזים ודבש ויוגורט הם רק חלק מהרכיבים שיכולים להגיע בסוף ל-500 קלוריות בכוס. אולי הכל בריא, אבל גם לכל דבר יש ערך קלורי. גם שייק פירות פשוט שמכינים בבית (מנגו בננה ומלון..) מכניס לגוף 300 קלוריות בלי להרגיש.
בסופו של דבר, מה שישנה אם ירדתם במשקל או לא זה כמה קלוריות הכנסתם לגוף לעומת כמה קלוריות שרפתם במהלך היום, ולגוף לא משנה אם הקלוריות הגיעו מפירות או משוקולד. הכל מותר במינון הנכון. כן, גם שוקולד